KZ RU EN

Кафедра тарихы

Х.Досмұхамедов атындағы Атырау университетінің тілдік емес мамандықтарға арналған «Жалпы университеттік шетел тілдері» кафедрасы 1996 жылдың 1 қыркүйегінде құрылып, өз жұмысын бастады. Кафедра құрамында тәжірибелі оқытушылар М.Г.Гилаева, Р.Н.Назкенова, Қ.Т.Теміргалиев дәріс берді. 1996 жылдан 2015 жылдар аралығында кафедра меңгерушілік міндетін А.Р.Куджанов, Г.Т.Байсеуова Т.А.Халухаева және С.К.Макенова атқарды.

2001 жылдан облыс көлеміне шетел инвесторларының көптеп келуіне және мамандар қажеттілігінің артуына байланысты аударма ісі кафедрасы құрылды. Алғашқы кафедрада оқу үрдісін жүргізген аға оқытушылар В.А. Леонова, ф.ғ.к. З.Н.Каримова, Г.С. Мустагалиева, Ж.Г.Ингамова, М.К Қожахметова. 2001-2006 оқу жылында «Аударма ісі» кафедрасы құрылып, кафедра меңгерушісі аға оқытушы Г.С. Мустагалиева тағайындалған.

2006 жылы аталмыш кафедра екі кафедра болап бөлініп: «Аударма ісі негіздері» және «Аударма ісі теориясы» деп аталды.«Аударма ісі негіздері» кафедрасының меңгерушісі аға оқытушы Г.С. Мустагалиева, «Аударма ісі негіздері» кафедрасыныңы меңгерушісі Г.Ж. Женисова болды. 2008 оқу жылы «Аударма ісі теориясы» кафедрасының меңгерушісі ф.ғ.к. З.Н.Каримова болды.

2009 жылы екі кафедра қайта біріктіріліп, «Аударма ісінің теориясы мен практикасы» деген атау беріліп, оның меңгерушілігіне филология ғылымдарының кандидаты Айгүл Айтмұханқызы Султангубиева тағайындалды.

2015-2016 оқу жылында «Шетел тілдер» және «Аударма ісінің теориясы мен практикасы» кафедрасы біріктіріліп, кафедра «Аударма ісі және шетел тілдер» кафедрасы болып аталды.

2015 жылдан кафедра меңгерушісі Ахмарал Хатифқызы Хайржанова. Кафедраданың даму жолында жоғары білікті профессор-оқытушы құрамы еңбек етті және бүгінде заман талабына сай еңбек етуде. Атап айтсақ: филология ғылымдарының кандидаттары А. Х. Хайржанова, З.Н.Каримова, А.А. Султангубиева, К.Т.Байниева, PhD докторы Ш.Ибрагимқызы, аударма ісі магистрі А. Адильхан., жаратылыстану магистрі С.М.Гилажева, аға оқытушылар Г.Т.Байсеуова, М.Қ.Кожахметова, Г.С. Мустагалиева, С.Ж.Имангалиева, Ж.Г.Ингамова, Г.Ж.Женисова, Р.Н.Бисенбаева, А.Б.Жаурова, В.С.Наурызалиева, А.Б.Базарбаева, оқытушылар Ж.Е.Габдуллина, Т.Р.Куспанова, , С.Б.Рысмагамбетова, Мухамбет А.Ж., Н.Қ.Баженова, магистрлер Ә.Набидоллақызы, Т.Т.Тілегенова А.М.Маратова Г.Е.Мустафинажәне кафедра лаборанты Г.А.Аболова. Филология ғылымдарының кандидаты А.А. Султангубиева 2014 жылдың«Жоғары оқу орнының үздік оқытушысы» атағы иегері болды.

Филология ғылымдарының кандидаты А.Х.Хайржанова 2019 жылдың«Жоғары оқу орнының үздік оқытушысы» атағы иегері болды.

Қазіргі таңда кафедрада 22 оқытушы жұмыс істейді, олардың 4- филология ғылымдарының кандидаты, 1 PhD,8 – аға оқытушы, 6 – магистр, 3 - оқытушы. Кафедра эдвайзері Бисенбаева Р.Н.

2014-2015 оқу жылында Каспий өңірінің қазіргі заманындағы колледжінде кафедра филалы ашу бағытында факультет пен колледж арасында келісім шарт жасалып, кафедра филиалын ашылды.